Blog FİLTRELE
Blog yazısı ART WORKS COME OUTiçin resim

SANAT ESERLERİ AÇIĞA ÇIKIYOR

Dünyanın kamusal erişime tümüyle açık olan ilk sanat eseri deposu Hollanda’nın Rotterdam kentinde inşa ediliyor. Depot Boijmans Van Beuningen projesi MVRDV mimarlık ofisi tarafından tasarlandı ve Eylül 2021’de açılması planlanıyor. 6.609 metrekare camdan oluşan ikonik yansıtıcı cephesiyle birlikte projenin en dikkat çeken özelliklerinden biri de, 35 metre yükseklikte, huş ağaçlarının arasındaki ‘çatı bahçesi’.

Rotterdam’ın merkezindeki Museumpark’ın içinde yer alan Depot Boijmans Van Beuningen projesinin MVRDV tarafından tasarlanan ikonik yansıtıcı cephesi, müzenin koleksiyonu seyre açmak ve müze dünyasının sahne arkasını gözler önüne sermek yönündeki amacının ifşası. Burası dünyanın kamusal erişime tümüyle açık olan ilk sanat eseri deposu olmaya hazırlanıyor. Deponun, yansıtıcı yüzeyden oluşan yuvarlak hacimli tasarımı ise, içerideki sanat eserlerini görünür hale getirmek üzere yapılmış. Bu sayede, tamamlandığında ziyaretçilerin hem eserleri, hem de çok merak edilen, eser koruma ve bakım süreçlerini yakından görebilmeleri istenmiş.

Deponun tasarımının bir diğer önemli unsuru da çatı bahçesi. Yapının 6. katında konumlanan alan, son yıllarda kent yaşamının keyifli ve ayrıcalıklı unsurlarından biri haline gelen çatı bahçesi örneklerinden biri. Bir yandan da yapının enerji ve su kullanımını çevreci anlamda destekleyecek sistemler barındırıyor. Bahçedeki 75 adet huş ağacı ise 3 yıl önce özel bir fidanlıkta yetiştirilmeye başlanmış bile…

back to top
FİLTRELE