Blog FİLTRELE
Blog yazısı ENTRO’ DICT: Perpetual Calendariçin resim

ENTRO’ DICT: Perpetual Calendar

Üst düzey saat işçiliğinin sunduğu en karmaşık özelliklerden biri, yılbaşı gecesinde ilgiyle izlenen bir geçiş sunan ‘perpetual calendar’ göstergesi…

Perpetual Calendar: Bu gösterge sayesinde perpetual takvim saatler, ayların uzunluklarını ve artık yılları dikkate alarak tarihi düzenliyor ve yaklaşık 100 yıl boyunca herhangi bir el ayarına gerek olmadan otomatik olarak takvim ayarlaması yapıyor. IWC tarafından geliştirilen ‘perpetual calendar’ saatler ise bunu daha öteye taşıyacak, 2499’a kadar neredeyse hiç düzeltme yapılmadan mükemmel şekilde çalışmaya devam edecek.

Perpatual takvim göstergesi bir saatte yer alabilecek en karmaşık özelliklerden biri. Tüm ayların kaç gün olduğunu hesaplayarak otomatik olarak tarih düzenlemesi yapan perpetual takvim sistemi otomatik, mekanik ve kinetik saat modellerine uygulanıyor. 1762’de Thomas Mudge tarafından, kendi altın cep saati için icat edilen perpetual takvim teknolojisinin kol saatlerine uyarlanması, yaklaşık iki yüzyıl sonra mümkün oluyor. Mudge’un bu saati ise şu anda British Museum’da sergileniyor.

Perpetual takvim, dakika tekrarlayıcıları ve turbillonları içeren üst düzet bir saat yapımının ürünü.  Bu özellik, kesin tarihi takip edebilmek için yüzlerce dişli gerektiriyor. Mekanizma, saniyelerin, dakikaların, gün ve ayların dişlilerinin birbirine bağlı olduğu, bazı dişlilerinse yalnızca dört yılda bir devreye girdiği devasa bir ağdan meydana geliyor.

back to top
FİLTRELE