Blog FİLTRELE
Blog yazısı ENTRO’ DICT: MORE ON WATCHES… KNOW BETTER, LOVE MORE…için resim

ENTRO’ DICT: MORE ON WATCHES… KNOW BETTER, LOVE MORE…

Ne kadar iyi bilirsek, o kadar çok severiz. Ne kadar tanırsak, o kadar bizim olur.Saat bir tutkuysa daha yakından tanımayı hak ediyor.  Entro’ dict. ile sizi saatlerin derin dünyasına götürüyoruz…

Moon Phase : Yeni Ay, Dolunay, İlk Çeyrek ve Son Çeyrek olan Ay’ın evrelerini tanımlamak için kullanılan ‘Moon Phase’ tanımı, saat dünyası için önemli bir tabir.  Ay döngüsünü izleyen sofistike mühendislik ürünü Ay fazlı saatlerin tasarımındaki renk ve formlar, uydunun çekim gücünden referanslar taşıyor.

Zamanın işleyişi insanın, güneş, ay ve yıldızların hareketlerini anlamlandırma arzusundan doğmuştur. Güneş, doğuşu, batışı ve ışınlarının dünyaya gelen açısıyla günleri ve mevsimleri belirliyorken, ay döngüsü, yeni aydan dolunaya 29,5 günü tamamlayarak ‘bir ay’ı tarifliyor.

Temelde Yeni Ay, Dolunay, İlk Çeyrek ve Son Çeyrek olarak dört aşama ile belirlenen ay evreleri aslında uydunun dünya etrafında dolaşırken görülebilen ışıklı alan. Ayın evreleri ilk çağlardan beri doğa olaylarıyla kesiştiği noktada takip ediliyor olsa da, 19. yüzyıl sonrası ve 20. Yüzyılın başlarında, cep saatlerinde kendine yer bulmaya başlamıştı.

Bir ay fazı saati, gökyüzünde gördüğünüz gibi ayın mevcut evresini gösteriyor. Ayın evreleri saatin içindeki minyatür versiyonda, kadrandaki bir diyafram açıklığında görüntüleniyor ve zamanın geçişi sayıların aksine, grafiksel gösterimle sunuluyor. Tipik bir ay evresi saatinin kadranının arkasında, üzerinde iki özdeş uydu bulunan bir disk bulunuyor. Bu disk, her yirmi dokuz buçuk günde bir tam bir döngü tamamlıyor.

back to top
FİLTRELE