Blog FİLTRELE
Blog yazısı Non-Simple Simplicityiçin resim

Basit Olmayan Yalınlık

‘İtalyan tasarımı’ denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olarak, dünya tasarım tarihinde de önemli bir yere sahip Enzo Mari’nin ‘ikonik’ Tonietta sandalyesi yalınlık ve basitlik arasındaki farkı net olarak ortaya koyuyor. ‘Thonet’ sandalyenin modern ve endüstrileşmiş yorumu olarak tasarlanan Tonietta, Mari’nin diğer pek çok tasarımı gibi minimalist ve radikal bir düşünce tarzını temsil ediyor.

60 yıllık meslek hayatında sadelik ve minimalizme odaklanan ve ‘herkes’ tarafından erişilebilir olan bir tasarım yaklaşımının peşine düşen İtalyan tasarımcı Enzo Mari geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrıldı. Tasarım dünyası Mari’yi, kültürel yaşamın ve sanat dünyasının en önde gelen isimlerinden Hans Ulrich Obrist’in küratörlüğünde açılan bir sergiyle uğurluyor.

Triennale Milano’daki sergi, Obrist ile Mari arasındaki yıllara yayılan diyaloglar üzerinden temelleniyor. Mari’nin tasarladığı 200’ün üzerinde objenin yer aldığı sergi, 18 Nisan 2021’e kadar görülebilecek. Yani, Enzo Mari bu bahar Milano’da olmak için sayısız sebepten yalnızca biri…

back to top
FİLTRELE