Blog Filters
Picture for blog post Gong Li And Rami Malek are Now Also Global Ambassador of Cartier

Gong Li And Rami Malek are Now Also Global Ambassador of Cartier

It was quite reasonable for the Cartier brand to choose Gong Li as a global ambassador because Li is not only referred to as an ordinary artist, but also always strives to be at the forefront of projects that will contribute to humanity beyond that.

Knowing these features of Gong Li and having gained a place in the market with its quality products, the Cartier brand has also decided that it is necessary for them to work with such an important name. Apparently, this union has been quite exciting for Gong Li as well.

It has been officially announced that Gong Li, one of the most well-known actors of the Chinese Government, has joined the Cartier. Gong Li will start her work as a global ambassador for the Cartier brand. Along with this, she will be together with famous global ambassadors of other brands at various events.

Gong stated that she is very excited to work with the Cartier brand and can’t wait to come up with designs with magical touches. As a famous jewelry and watchmaker, Cartier is a major brand and has been able to add fascinating designs to the world with its creations for 175 years.

Gong Li made her major debut in 1987 at the Red Sorghum. She later served as a jury member at many international film festivals like and became one of the most recognizable international stars in China.

Gong Li has managed to announce her name in many social responsibility projects before. In 2015, she was named by the United Nations as one of the 16 most influential women who own cultural heritage.

The fact that Gong Li is a culturally important name will also have attracted the attention of the Cartier brand, which was a very important step that they wanted to use Li’s accumulation as a brand that has maintained its place as an important value in the watch world. Arnaud Carrez, vice-president of Cartier International, stated that “Gong Li has been an important role model for all generations, inspiring all women around the world”.

2018 yılında Bohemian Rhapsody’deki muhteşem oyunculuğuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Rami Malek’in de, Cartier saatler için global elçi olarak çalışmaya başladığı haberini almamız çok uzun sürmedi. Daha önceki yıllarda Mr. Robot dizisiyle geniş kitlelerce tanınmaya başlayan oyuncu, Bohemian Rhapsody’deki başrolünden sonra çok daha geniş bir hayran kitlesine sahip olmuştu.

Önümüzdeki yıllarda çekimlerine başlanacak olan James Bond serisinin yeni filminde kötü adam olarak karşımıza çıkacak olan Malek, Cartier firmasının da dikkatini çekti ve onu kendi saat modellerinin tanıtımında global elçi olarak görmek istediklerini bildirdi. Bu teklife sıcak bakan Malek’de diğer ünlülerin arasına katılarak bu görevi üstlenmiş oldu.

En iyi erkek oyuncu Oscarı’nı evine götürdüğünde Cartier Tank Americaine XL saati kolunda görebilirsiniz. Bu model, Cartier saat koleksiyonundaki uzun kasalı ve özellikle belirgin hale getirilmiş kavislere sahip en eski ve köklü modellerinden birisidir. Bu modelin kıvrımları bileği tam saran ve kol saati tutkunları tarafından uzun yıllardır tercih edilmeye devam eden klasikleşmiş bir modeldir.

Malek, Daha sonra davet edildiği Altın Küre ödüllerinde ise Cartier Tank MC modelini takıyordu. Bu modelin en belirgin özelliği daha erkeksi ve sortif bir model olmasıdır. Serideki diğer modellere göre daha kalın ve daha gösterişli boyutlarda tasarlanmış bir saattir ve kadranın bulunduğu alandaki derinlik hissi daha güçlüdür. Dokuları daha belirgindir.

back to top
Filters